Szkoły Mistrzostwa Sportowego rywalizowały w Ostrowcu Świętokrzyskim

Ostrowiec Świętokrzyski po raz pierwszy był gospodarzem Ligi Szkół Mistrzostwa Sportowego w Pływaniu. Runda finałowa rozpoczęła się 5 czerwca i trwała przez dwa dni. W zmaganiach wzięli udział przedstawiciele dwunastu SMS-ów z całej Polski.

Liga Szkół Mistrzostwa Sportowego to impreza ogólnopolska, wpisana w kalendarz imprez centralnych, zlecona przez Polski Związek Pływacki. Zawody odbywają się zawsze w dwóch rundach – jesienna na basenie 25 m i letnia na basenie 50 m. Pierwsza runda LIGI SMS odbyła się w listopadzie ubiegłego roku w Raciborzu.

W tym roku impreza odbyła się po raz pierwszy w Ostrowcu Świętokrzyskim, a jej organizatorami byli: Polski Związek Pływacki, Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Do Ostrowca przyjechało ponad 400 zawodniczek i zawodników z 12 szkół mistrzostwa sportowego: z Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Olsztyna, Oświęcimia, Poznania, Raciborza, Szczecina, Warszawy, Wrocławia, Zielonej Góry i oczywiście z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Zawody trwały przez dwa dni i zostały rozegrane w trzech blokach startowych. Podczas ceremonii otwarcia udanego startu w zawodach życzył wszystkim uczestnikom starosta Zbigniew Duda, który sprawował nad ligą patronat.

Padły cztery rekordy

W klasyfikacji indywidualnej, zawodnicy ostrowieckiego SMS-u znaleźli się w czołówce: Julia Szafrańska zajęła 8. miejsce w stylu dowolnym, tuż za nią – na 11-tym uplasowała się Martyna Tomoń, która jednocześnie znalazła się także na 11. miejscu w stylu zmiennym; w stylu motylkowym Anita Zarychta była 14-ta, zaś Karolina Tomiłowicz 15-ta; w stylu klasycznym Oliwia Wołek uplasowała się na 17. miejscu. Wśród chłopców Oskar Jarocha był 9-ty w stylu dowolnym, Norbert Jaworski 14-ty w stylu klasycznym, zaś Kacper Michta zajął 19. miejsce w stylu motylkowym.

W klasyfikacji grupowej ostrowiecki SMS znalazł się na 11. pozycji. Zwyciężył Kraków.